Pellet czy ekogroszek?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe surowce: pellet i węgiel groszek. Oba mają swoją wartość, ale mają też pewne cechy wspólne. Chciałbym opowiedzieć się za pelletem jako najlepszym wyborem na źródło ciepła, nawet dla tych, którzy mają duże doświadczenie z węglem groszkowym.

Pelety i węgiel groszek są powszechnie stosowane do ogrzewania domów. Można by przypuszczać, że węgiel groszek jest zamiennikiem pelletu, ponieważ jest do niego podobny. Jednakże, są one wykonane z różnych surowców. W zależności od potrzeb ogrzewania domu, można dowiedzieć się, co może być najlepszym wyborem między tymi dwoma produktami.

Różnica pomiędzy jakością pelletu i węgla typu groszek tkwi w składzie – w przeciwieństwie do pelletu, węgiel typu groszek jest produkowany z całych kawałków drewna. Oba surowce to dobre paliwa, które są łatwe w użyciu. Zaletą jest to, że zaoszczędzisz na nich co najmniej dwie trzecie pieniędzy. Ponadto pellet drzewny i biomasa w postaci granulatu mogą być wykorzystywane do ogrzewania grilla, kotła i kominka, dlatego kupując paliwo do grilla zwróć uwagę na tę opcję.

Stosowanie pelletów stało się bardzo popularne w ostatnich latach dzięki ich wygodzie, ponieważ są one sprasowane i mogą być przechowywane przez długi okres czasu, oszczędzając miejsce. Pellet nie spala się jednak tak długo jak węgiel, więc trzeba go częściej wymieniać.

Zarówno pellety jak i węgiel groszkowy są stosowane w piecach i kotłach opalanych drewnem. W zależności od wyboru paliwa można zaoszczędzić od kilkuset do ponad tysiąca euro w ciągu jednego sezonu grzewczego.

Skład

Pellety, w porównaniu z węglem groszkowym, są produktem sztucznym. Pellety są produkowane z kilku materiałów odnawialnych, przede wszystkim z wiórów drzewnych, trocin lub sortowanych stałych odpadów komunalnych (dwa ostatnie w postaci brykietów z węgla drzewnego), produktów ubocznych przemysłu celulozowego i papierniczego, produktów skrobiowych i innych odpadów celulozowych.
Kwestia sporna

Od dłuższego czasu z powodzeniem stosuje się spalanie pelletów do celów grzewczych. Kwestia, czy w przyszłości zastąpi on węgiel groszek, jest nadal dyskutowana.