Ekogroszek. Jaki jest najlepszy?

Ekogroszek to paliwo stałe składające się z miału węglowego o wymiarach od 5 do 25 mm. Oprócz wysokiej kaloryczności gatunki węgla przeznaczone do produkcji ekogroszku mają niski stopień spiekania a ich popiół nie tworzy żużla podczas spalania, co jest obowiązkowym wymogiem dla paliwa do kotłów z automatycznym podawaniem. Ważną cechą ekogroszku jest również minimalna zawartość grud (pyłu węglowego o wielkości 0-6 mm) do 20% oraz brak widocznych skał.

Wilgotność węgla nie powinna przekraczać 30%. Wytrzymałość mechaniczna węgla wynosi 40-300 kg/cm² , dzięki czemu węgiel nie kruszy się podczas transportu i magazynowania. Ekogroszek spełnia normy jakościowe Unii Europejskiej i spełnia jej wymagania środowiskowe. Dzięki temu produkty spalania ekogroszku nie szkodzą środowisku naturalnemu i zdrowiu ludzkiemu, a także znacznie wydłużają żywotność kotła grzewczego i komina.

Główne kryteria wyboru najlepszego ekogroszku:

Wysoka wydajność. Ekogroszek ma optymalny rozmiar dla jak najpełniejszego spalania paliwa, co znacznie obniża koszty ogrzewania. Możliwość palenia w automatycznych kotłach. Ekogroszek ma ściśle określoną wielkość ( 5-25 mm ) i nie zawiera miału, co pozwala na spalanie tego rodzaju paliwa w trybie automatycznym. To całkowicie eliminuje ryzyko zakleszczenia urządzeń podających.
Minimalna konserwacja sprzętu grzewczego. Ze względu na niską zawartość popiołu w węglu (24-30%) podczas spalania ekogroszku powstaje niewielka ilość popiołu, co znacznie zmniejsza częstotliwość czyszczenia komory popielnikowej kotła.
Przyjazność dla środowiska. Niska zawartość siarki (0,5-1%) zapewnia redukcję emisji toksycznych, co gwarantuje bezpieczeństwo dla środowiska oraz znacznie wydłuża żywotność kotła i komina.
Unikalne właściwości fizykochemiczne determinują szerokie spektrum zastosowań ekogroszku. Główną cechą wyróżniającą „ekogroszek jest jego wielkość (5-25 mm). Dzięki temu ekogroszek jest wykorzystywany jako główne paliwo do wszelkich automatycznych kotłów węglowych. A to od jakości paliwa zależy, czy kocioł przetrwa 5 lat, czy będzie działał do całkowitego zużycia lub dłużej. Prawidłowy charakter spalania węgla oraz minimalna zawartość siarki to główne wymagania dla niezawodnej i bezawaryjnej pracy urządzeń na paliwo stałe przez cały okres użytkowania.