Optymalne miejsca do budowy farm wiatrowych

Energia odnawialna stanowi przyszłość dla środowiska i gospodarki. Wśród odnawialnych źródeł energii wiatr jest jednym z najważniejszych. Technologia wiatrowa postępuje w szybkim tempie, a ogromne farmy wiatrowe pojawiają się na całym świecie. Jest to sposób na sprostanie zobowiązaniom wobec zapobiegania zmianom klimatycznym. Jak więc wybrać optymalne miejsce do zbudowania farmy wiatrowej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Przesłanki wyboru miejsca

Budowa farm wiatrowych okazuje się być bardzo kosztowna, dlatego ważne jest, aby zastanowić się nad optymalnym miejscem ich zlokalizowania. Do oceny miejsca optymalnego zaliczyć można przede wszystkim: poziom wiatru, maksymalne i minimalne jego prędkości, umiejscowienie, oraz warunki środowiskowe.

Aby uzyskać informację o poziomie wiatru

Administracja miejsca powinna uzyskać informacje dotyczące prędkości, częstotliwości i siły w poprzednim miesiącu lub kwartale. Jeszcze lepszym wyjściem byłoby zbadanie warunków wiatrowych w okolicy przez okres, który trwałby około jednego roku, z odpowiednim zapisem serii wyników.

Czy chcesz uzyskać więcej informacji o: Ogrzewanie węglem – jakie są koszty i wady?

Maksymalne i minimalne prędkości wiatru

Maksymalne i minimalne prędkości zależą przede wszystkim od konfiguracji łopat turbiny i jej systemu sterowania. Większość systemów składa się z urządzenia służącego do wykrywania obrotu łopat i odłączenia turbiny w przypadku, gdy wystąpi nadmierne obciążenie. Najczęściej minimalna prędkość wynosi około 3.6 m/s a maksymalna 40 m/s.

Umiejscowienie

Farmy wiatrowe powinny być umiejscowienie w takich miejscach, w których wiatr występuje w konfiguracji odpowiednim dla turbin wiatrowych. Rozmieszczenie masztów powinno uwzględniać ograniczenia związane z infrastrukturą otoczenia. Ważne jest również, aby lokalizacja miałą odpowiednią wysokość i względną izolację, ponieważ jest to główny czynnik ograniczający napływ wiatru.

Warunki środowiskowe

Optymalne miejsce do budowy farmy wiatrowej powinno również wykazywać się minimalną możliwą ilością warunków środowiskowych. Należą do nich:

  • Redukcja wpływu hałasu,
  • Zmniejszenie wpływu na ruch powietrza i lądowy,
  • Minimalizacja zanieczyszczenia powietrza,
  • Ograniczenie efektu źródła zimna,
  • Minimalizacja wpływu na ptaki,
  • Maksymalizacja poprawy lokalnego krajobrazu.

Budowa farm wietrznych w optymalnym miejscu może mieć istotny wpływ na środowisko, a jednocześnie przyczynić się do opłacalnej produkcji energii. Wybranie najlepszego miejsca do budowy farmy wiatrowej jest więc bardzo istotne i wymaga zbadania wszystkich powyższych przesłanek.