Czemu ekogroszek się spieka?

Jeśli zależy Ci na ekologicznym ogrzewaniu swojego domu, to ekogroszek z pewnością jest ciekawą możliwością dla Ciebie. Jest to rodzaj paliwa grzewczego, które jest bardzo wydajne, a także nie przyczynia się do powstawania smogu, zatem nie zanieczyszcza powietrza.

Osoby, które mieszkają w domach wolnostojących bardzo sobie cenią ten fakt, ponieważ nikt nie chce zatruwać powietrza wokół swojego domu, zwłaszcza dotyczy to osób, które mają dzieci bawiące się zimą na dworze. Jednak pomimo zalet ekogroszku, część jego użytkowników narzeka na jego spiekanie się. Czym jest spiekanie się ekogroszku i czemu do niego dochodzi?

Spiekający się ekogroszek

Spieki to innymi słowy niedopalone kawałki węgla. Ich występowanie oznacza, że kalorie zawarte w paliwie nie zostały w pełni uwolnione. Czyli, że po prostu wszelkie dostępne paliwo nie zostało spalone. Ze spiekami częściej mamy do czynienia w przypadku tradycyjnych opałów, takich jak węgiel kamienny czy brunatny, jednak faktycznie czasem występują one także przy spalaniu ekogroszku. Przyczyn powstawania spieków przy spalaniu ekogroszku może być kilka. Jednym z częstszych powodów takiego stanu rzeczy są niewłaściwe ustawienia parametrów kotła. Najczęściej temperatura spalania jest za niska, aby doszło do całkowitego spalenia ekogroszku. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ niewłaściwie dobrane parametry pracy kotła mogą po czasie doprowadzić do uszkodzenia pieca, co będzie wiązało się z większymi kosztami konserwacyjnymi urządzenia. Nadmuch powietrza w kotle może być zbyt silny, co sprawia, że nie dochodzi do całkowitego spalenia ekogroszku.

Zobacz też: wartość opałowa ekogroszku

Inna przyczyna spiekania się ekogroszku, to jego niska jakość. Na rynku jest dostępny szeroki wybór tego rodzaju opału i niektóre z ekogroszków są niskiej jakości. Zwróć uwagę na wielkość kulek, nie powinny one przekraczać 25 mm. Większe kulki ekogroszku będą trudne do spalenia dla pieca dostosowanego do tego rodzaju opału. Zatem upewnij się, czy ekogroszek jaki kupujesz, jest odpowiedniego rozmiaru.