Który pellet wybrać?

Osoby poszukujące ekologicznych sposobów na ogrzanie domu, często biorą pod uwagę taki rodzaj opału jak pellet drzewny. Faktycznie jest to jeden z bardziej ekologicznych rodzajów paliwa grzewczego, ponieważ pochodzi z odpadów powstających w przemyśle drzewnym.

Zatem samo użycie czegoś, co dla jakiejś branży stanowi odpad jest już aspektem działań ekologicznych. Dodatkowo pellet nie przyczynia się do powstawania smogu, a więc korzystając z tego opału nie będziemy zanieczyszczać powietrza. Jest to istotne zwłaszcza dla właścicieli domów, ponieważ nikt nie chce oddychać zatrutym powietrzem w okolicy własnego domu. Jednak czy każdy pellet jest taki sam? Czy jeden rodzaj tego opału może być bardziej wydajny od drugiego?

Który rodzaj pelletu będzie bardziej wydajny przy ogrzewaniu domu mieszkalnego?

Pellet można podzielić na dwa rodzaje, iglasty i liściasty. Pellet pochodzący z drzew iglastych jest bardziej wydajny, niż ten z drzew liściastych. Jest tak, ponieważ struktura drzewa iglastego jest bardziej zbita, niż liściastego, a więc siłą rzeczy będzie to produkt bardziej kaloryczny, niż jego liściasty odpowiednik. Warto wspomnieć również, że pellet pochodzący z drzewa iglastego będzie zawierać więcej związków żywicznych. Obecność większej ilości żywicy przełoży się na to, jak łatwo będzie rozpalić w piecu danym rodzajem opału. Zatem pellet iglasty jest po prostu produktem bardziej łatwopalnym, niż pellet z drzew liściastych.

Zobacz też: jaki wybrać piec. Na ekogroszek czy pellet? https://kalorycznyekogroszek.pl/co-lepsze-piec-na-pellet-czy-ekogroszek/

Zwróć także uwagę, na rozmiar pelletu, jaki zamierzasz kupić. Pellet o rozmiarze 6 mm będzie lepszym rozwiązaniem, dla domów jednorodzinnych. Natomiast pellet o rozmiarze 8 mm sprawdzi się lepiej w budynkach o większej kubaturze. Jest tak, ponieważ piece stosowane w domach i domkach nie są dość duże, jak te przemysłowe, dlatego łatwiej jest im spalić opał o mniejszej gramturze.

Jeśli nie masz pewności, czy pellet jest odpowiednim paliwem grzewczym dla Ciebie, wówczas możesz także rozważyć zakup takiego opału, jak ekogroszek, który również jest bardzo wydajny.