Koszty wymiany pieca na ekologiczny

Dbanie o ekologię to jedna z najbardziej rozsądnych mód ostatnich dekad. W sezonie grzewczym smog spowija większość miast, a zaniedbanie ekologii na przestrzeni długich lat przekłada się na jakość naszego życia i formą planety, na której żyjemy.

Informacje o jakości powietrza, jakie wdychamy, robią przytłaczające wrażenie. Najbardziej dotkliwie odczuwają to osoby zmagające się z wszelkimi chorobami układu oddechowego, ale nie tylko. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak możemy na własny rachunek i na co dzień dbać o środowisko. Jedną z głównych przyczyn powstawania trującego smogu są piece węglowe najgorszego gatunku, produkujące rakotwórcze związki chemiczne.

Dlatego właśnie warto rozważyć wymianę pieca na nowy, który nie będzie miał tak fatalnego wpływu na nasze życie. Jakie są koszty wymiany pieca na ekologiczny? Wszystko zależy od tego, na co się zdecydujemy. Do wyboru na rynku znajdziemy piece gazowe, kotły na biomasę, kotły elektryczne, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. Kolektory słoneczne, kotły gazowe i pompy ciepła można zamontować korzystając z dofinansowania.

Kotły na biomasę zapewniają spore oszczędności, dzięki możliwości spalania konkretnej ilości paliwa, jaka jest potrzebna do ogrzania domu do pożądanej temperatury. Jak widać – można zdecydować się na duże koszty instalacji systemu, a później sukcesywnie oszczędzać pieniądze, albo też wybrać opcję, która jest tańsza na początku, ale jej użytkowanie będzie droższe. Zanim podejmiemy decyzję warto również rozważyć, jakie rozwiązanie będzie najbardziej sensowne w przypadku naszego gospodarstwa, biorąc pod uwagę jego położenie i metraż.

Całkowity montaż instalacji gazowej to koszt mniej więcej 15-20 tysięcy złotych. Instalacja kotłów na biomasę to wydatek rzędu 10 tysięcy złotych, jeśli myślimy o średnim mieszkaniu, ale w przypadku domu o powierzchni powyżej 150 metrów kwadratowych, koszty mogą wzrosnąć nawet do 30 tysięcy złotych. Program „Czyste powietrze” pozwala na uzyskanie sporego dofinansowania, które umożliwi wymianę pieca na ekologiczny, dlatego jeśli wybierzemy już idealną opcję dla nas, warto sprawdzić, czy musimy sami ponosić całkowite koszty.